
On leitud, et 10-20% naistest kogeb raseduse ajal või pärast sünnitust depressiooni ja/või ärevushäireid. Need vaimsed häired võivad esineda igas raseduse faasis ja 12 kuu jooksul pärast sünnitust. Enamikul juhtudel jäävad sümptomid sageli märkamatuks või neid ei olda valmis aktsepteerima, kuid õigeaegne abi võib ennetada tõsiseid ja pikaajalisi vaimse tervise tagajärgi.
Erinevalt tavalistest emaduskurbuse (baby blues) sümptomitest, mis esinevad kuni 80% sünnitanud naistest ja kestavad tavaliselt kuni 2 nädalat, on rasedus- ja sünnitusjärgne depressioon palju tõsisem ja kauakestvam. Kui tavapärase kurbuse korral tunneb naine peamiselt emotsionaalset tasakaalutust, siis depressioon ja ärevushäired võivad olla palju intensiivsemad ja püsivad mitu nädalat või isegi kauem.
Rasedus- ja sünnitusjärgne depressioon: miks see on tõsine probleem?
Perinataalse depressiooni ja ärevuse sümptomid
Rasedus- ja sünnitusjärgsed vaimsed häired võivad põhjustada mitmesuguseid sümptomeid, mis ulatuvad tavalistest depressiooni- ja ärevuse tunnustest kaugemale. Tavaliselt esinevad järgmised sümptomid:
-
Võimetus nautida tegevusi, mis enne rasedust pakkusid naudingut.
-
Keskendumisraskused, otsustusvõimetus ja võimetus asju lõpule viia.
-
Füüsilised sümptomid nagu südamepekslemine, peavalud, liigne higistamine.
-
Raske rusutud olek, väsimus ja väsimusest taastumise raskus.
-
Lähedastest distanseerumine ja emotsionaalne tuimus.
-
Kontollitunde kadumine, ärevus või liialdatud üliaktiivsus.
-
Pidevad negatiivsed mõtted ja süütunne.
-
Mõtted enese või lapse kahjustamisest.
-
Viha, lein ja pisaravalmidus.
-
Isumuutused ja kergesti ärritumine.
Kuidas hinnata enda vaimset seisundit?
Raseduse ja sünnitusjärgse vaimse tervise hindamiseks on mitmeid tööriistu ja küsimustikke, mida saab kasutada kodus või professionaalse abiga. Soovitame järgmisi küsimustikke:
-
Emotsionaalse enesetunde küsimustik (EEK-2) – Eesti emade ja laste vaimse tervise hindamiseks mõeldud tööriist.
-
Edinburghi sünnitusjärgse depressiooni skaala (EPDS) – Tunnustatud küsimustik, mida saab täita veebis ja kasutada igapäevaelu vaimse seisundi hindamiseks.
Kuidas ravida rasedus- ja sünnitusjärgset depressiooni ja ärevust?
Rasedus- ja sünnitusjärgse depressiooni ja ärevuse ravis on oluline varajane sekkumine. Psühhoteraapia on sageli esimene valik. Kognitiivne käitumuslik psühhoteraapia (CBT) ja analüütiline psühhoteraapia on teaduslikult tõestatud tõhususe ja ohutusega meetodid, mis aitavad naistel taastuda. Rasketel juhtudel, kui psühhoteraapia ei anna piisavat leevendust, on soovitatav kasutada ka medikamentoosset ravi antidepressantidega, näiteks SSRI-d (selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid), mis on näidanud end ohututena ja madala riskiga rasedatel.
Alternatiivne lähenemine – transkraniaalne alalisvoolu stimulatsioon (tDCS)
Viimsi Psühhiaatriakliinik pakub ka alternatiivseid ravivõimalusi, näiteks transkraniaalne alalisvoolu stimulatsioon (tDCS). See meetod hõlmab madala intensiivsusega elektrivoolu kasutamist ajutegevuse stimuleerimiseks. tDCS on ohutu, madala kõrvaltoime riskiga ravimeetod, mille tulemusi on võimalik jälgida pärast 5-15 seanssi. tDCS on tõhus ärevuse ja depressiooni sümptomite leevendamiseks, andes alternatiivi ravimite kasutamisele, mis ei pruugi kõigile sobida. Protseduuri demonstratsiooni saab näha siin.
Kuidas Viimsi Psühhiaatriakliinik saab Teid aidata?
Viimsi Psühhiaatriakliinikus töötavad kogenud psühholoogid, psühhiaatrid ja spetsialistid, kes pakuvad professionaalset psühholoogilist nõustamist ja psühhoteraapiat raseduse ja sünnitusjärgsete vaimsete probleemide lahendamiseks. Meie psühholoogidel on mitmesuguseid kvalifikatsioone, sealhulgas ämmaemanda haridus ja psühholoogia erialane ettevalmistus, et pakkuda igakülgset tuge.
Meie teenused sisaldavad:
-
Kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia (CBT)
-
Analüütiline psühhoteraapia
-
Transkraniaalne alalisvoolu stimulatsioon (tDCS)
-
Meditsiiniline ja psühholoogiline nõustamine
Üksildased isad
Üllatusena võib 5% meestest, sealhulgas uutest isadest, tekkida raseduse ja lapse esimesel eluaastal samuti depressioon. Seetõttu pakume ka isadele professionaalset tuge.
Kutsume kõiki, raseduse ajal või pärast sünnitust, vaimse tervise toetust vajavaid naisi pöörduma Viimsi Psühhiaatriakliiniku poole, et saada professionaalset abi ja nõu.
Broneerige vastuvõtu aeg juba täna!