Rahusti ja uinuti sõltuvus

👆🏻Erinevalt antidepressantidest võivad rahustid: diasepaam, alprasolaam, klonasepaam jm ja uinutid: zopikloon, zopitin – põhjustada füüsilist sõltuvust.
👇🏼Täpsemalt tähendab see muuhulgas seda, et:
👉🏻 ravimi suhtes on tekkinud tolerants: sama efekti saamiseks on vaja järjest suuremaid annuseid;
👉🏻 ravimi kasutamise lõpetamisel tekivad võõrutusnähud: unehäired, ärrituvus, pingetunne, ärevus, üaanikahood, kätevärin, värisemine, liigne higistamine, keskendummisraskused, segasusseisund, mäluhäired, iiveldus, südamepekslemine peavalud, lihasvalud ning halvimal juhul hallutsinatsioonid, krambid, psühhoos ja kõrgenenud suitsiidirisk;
👉🏻 ravimi tarvitamist jätkatakse vaatamata ilmsetele kahjulikele tagajärgedele: rahustite ja uinutite krooniline tarvitamine halvendab tähelepanu- ja keskendumisvõimet ja mälu, võib põhjustada teiste psüühikahäirete, nagu depresioon, ärevushäire, psühhoos, süvenemist või avaldumist ja seksuaalseid häireid. ❗️Lisaks sellele põhjustavad rahustid raseduse ajal tarvitamisel loote väärarenguid ja neuroarengulisi probleeme.
💊Rahustite ja uinutite kasutamine on teatud juhtudel vajalik, sealhulgas teatud antidepressantide ravi alguses seoses ootuspärase ärevuse tõusuga esimestel päevadel, alkoholvõõrutusravis, krambihoogude ravis, tugeva ärevuse või paanikahoogude leevendamisel ja ka rahustite/uinutite enda võõrutusravis, mis hõlmab endas pikatoimelisele preparaadile üleminemist ja järk-järgulist vähendamist pika aja jooksul.
❗️Rahustite ja uinutite regulaarne kasutamine ei tohiks kesta üle 4-6 nädala, kuna see on periood, mille jooksul enamikel inimestest tekivad füüsilise sõltuvuse nähud.