12. mail oli maailma fibromüalgia päev, sel puhul räägime kroonilisest valust.
Kroonilist valu esineb umbes ühel inimesel kümnest ning ligikaudu 25%-l neist kujuneb välja kroonilise valu sündroom (KVS), mis lisaks valule hõlmab endas depressiooni ja ärevuse kaebusi.
KVS-i põhjustavad erinevad vigastused või valu põhjustavad seisundid, nagu artriit, seljavalu, peavalud, lihasvigastused, stressvigastused, fibromüalgia, närvikahjustused, puukborrelioos, luumurrud, vähktõbi, põletikulised soolehaigused, ärritunud soole sündroom, endometrioos või kirurgilised sekkumised. Püsiva valu korra võib meie enda närvisüsteem valusignaale võimendada ja vähendada valulävi ning on ka leitud, et krooniline valu põhjustab muutusi aju struktuuris ja funktsioonis.
KVS mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset tervist, põhjustades sageli ärevust, depressiooni, unehäireid, kroonilist väsimus, kergesti ärritumist, libiido langust, mõnuainete kuritarvitamist, suhete halvenemist, töövõime langust ja elutüdimust.
Paljud patsiendi tarvitavad krooniliselt erinevaid valuvaigisteid, kas omaalgatuslikult või perearsti/eriarsti (sh valuraviarst) poolt määratuna, kuid lisaks valuvaigistitele kuuluvad kroonilise valu ravisse ka näiteks psühhoteraapa ja/või antidepressandid/krambivastased ravimid, mis mõjutavad närviimpulsside ülekannet, vähendades seeläbi valuimpulsside ülekannet ja kogetavat valu.